Ovládacie ramená a kolíky - prečo sú dôležité?
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - Pia 09:00 - 15:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Ovládacie ramená a kolíky - prečo sú dôležité?
02.11.2020
Ovládacie ramená a kolíky - prečo sú dôležité?
Ramená zavesenia s čapmi sú jedným z najdôležitejších prvkov zavesenia. Je to spôsobené ich vplyvom na bezpečnosť jazdy a komfort cestovania. Aké sú t... čítať celé
Prehliadka 15-, 20-ročného auta - na čo si treba dať pozor?
02.11.2020
Prehliadka 15-, 20-ročného auta - na čo si treba dať pozor?
Čím je auto staršie, tým viac musí dbať na predĺženie jeho životnosti. Ak má auto viac ako 15 rokov, je čas na dôkladnú kontrolu. Ktorým mechanickým č... čítať celé
Porucha systému VANOS: príznaky, príčiny, oprava
02.11.2020
Porucha systému VANOS: príznaky, príčiny, oprava
VANOS je požehnaním aj prekliatím pre mnoho modelov BMW. Na jednej strane zlepšuje výkon motora a na druhej strane je príčinou nákladných porúch. Ako ... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Ovládacie ramená a kolíky - prečo sú dôležité?
02.11.2020

Ovládacie ramená a kolíky - prečo sú dôležité?

Čo sú to vahadlá? Aké sú ich funkcie?

Rameno nápravy je závesný prvok, ktorý spája čap riadenia s karosériou. Najčastejšie je pripevnený priamo k pomocnému rámu, známemu tiež ako sane alebo vozík, a teda k silnému konštrukčnému prvku, na ktorom je umiestnený motor. Priečne rameno má niekoľko kľúčových funkcií:

  • Je to komponent, ktorý vedie koleso a zároveň umožňuje jeho otáčanie vďaka použitiu guľových kĺbov. Zaisťuje tak stabilnú jazdu vozidla.
  • Robí obmedzený rotačný pohyb , vďaka čomu umožňuje zdvih pruženia (hore-dole).
  • Zaručuje správnu geometriu pruženia počas jazdy .
  • Tlmí niektoré vibrácie, ktoré vznikajú počas činnosti kolesa.

Dizajn vahadla

Ramená zavesenia kolies sú najbežnejšie vpredu aj vzadu. Rozlišujeme medzi jednolinkovým a viaclinkovým dizajnom. Použitie väčšieho počtu vahadiel zaručuje lepšiu stabilizáciu kolies počas jazdy a vyšší komfort. Ramená nápravy sú zvyčajne vyrobené z ocele alebo hliníka a majú tvar písmena A, U alebo I. Charakteristickým znakom ich konštrukcie je upevnenie objímok z kovovej gumy v miestach spojenia vahadiel s telom. Spolu s tlmičmi a pneumatikami pôsobia ako prvky, ktoré eliminujú prenos vibrácií na telo, čo zvyšuje komfort jazdy.

vahadlo

Čo sú to kolíky otočného ramena?

Predné priečne ramená, okrem predtým opísaných puzdier z kovovej gumy, majú tiež čapy. Po funkčnej stránke tento prvok spája priečne rameno s čapom riadenia . V praxi má čap štruktúru typického guľového kĺbu, ktorá mu umožňuje voľne sa otáčať v troch smeroch. V praxi to umožňuje otáčanie kolies.

Známky opotrebenia vahadiel a čapov

Vodiace prvky kolesa, ako napríklad vahadlá a čapy , sú vystavené veľkým silám a intenzívnym vibráciám, a preto sa pomerne rýchlo opotrebúvajú. Prvé príznaky opotrebenia čapov môžu byť badateľné po 80 - 100 tis. km . Na druhej strane sú priechodky odolnejšie s kapacitou približne 150 000 km . Kvalita ciest má však zásadný vplyv na hodnoty najazdených kilometrov. Medzi príznaky poškodenia vahadiel a čapov patria:

  • zhoršenie reakcie vozidla na pohyby volantu,
  • zníženie jazdného komfortu,
  • výskyt rušivých nárazov pri prejazde nerovností,
  • trhanie pri odchode,
  • citeľné vibrácie na volante.

Stojí za zmienku, že oporné ramená sa opotrebovávajú hladko , nie náhle, čo spôsobuje postupné zhoršovanie jazdných vlastností vozidla. To je nebezpečné, pretože vodič si nemusí všimnúť prebiehajúce zmeny. Priebežne si na ne zvyká.

Vzhľad nárazov alebo vibrácií na volante sú v skutočnosti známkami hlbokého opotrebenia komponentov pruženia. V takejto situácii sa neoplatí zdržiavať návštevu mechanika, pretože rýchla diagnostika miesta, kde sa vytvára vôľa, je zásadná pre zaistenie vysokej úrovne bezpečnosti jazdy. Významné poškodenie prvku, ako je skrutka, môže dokonca spôsobiť zlomenie kolesa počas jazdy .

Skontrolujte tiež: Konštrukcia a najčastejšie poruchy predného zavesenia vozidla

Nové kontrolné ramená alebo regenerácia? Čo si vybrať?

Odstránenie príznakov opotrebenia vahadiel môže mať formu výmeny poškodených prvkov za nové alebo ich regenerácie. V prípade oceľových vahadiel si môžete zvoliť druhú možnosť a vykonať výmenu iba gumokovových objímok a čapu. Samozrejme za predpokladu, že konštrukcia vahadla nie je ohnutá alebo nadmerne skorodovaná.

Musíte si všetko dobre spočítať, pretože sa môže ukázať, že výber nových ovládacích ramien bude v konečnom dôsledku lacnejším riešením. Regenerácia si vyžaduje viac práce od mechanika.

Vodiči automobilov s hliníkovými priečnymi ramenami by však nemali mať dilemu. Tento materiál je určite plastickejší, takže pokusy o výmenu rukávov môžu spôsobiť ďalšie poškodenie. Z tohto dôvodu stojí za výber nových komponentov.

Mohlo by vás zaujímať: Originály a náhrady v konfrontácii s realitou

Aké priečne ramená a špendlíky kúpiť?

Pri kúpe nových prípojných ramien alebo ich komponentov je dobré dôverovať popredným výrobcom náhradných dielov (pozri tiež: Poprední výrobcovia automobilových prídržných ramien ). Výber najlacnejších výrobkov je často zjavnou úsporou, pretože tieto typy dielov sa vyznačujú oveľa menšou životnosťou. Medzi popredných výrobcov priečnych ramien, ako sú napríklad značky:

  • TRW,
  • Lemforder ,
  • Febi Bilstein ,
  • MOOG,
  • Delphi .

Malo by sa tiež pamätať na to, že vahadlá a ich čapy by sa mali vymieňať v pároch, t. J. Na oboch kolesách danej nápravy. Ak je jedna strana opotrebovaná, druhá strana je určite tiež v podobnom stave. Po oprave je potrebné nastaviť geometriu.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

Všetky objednávky spravujeme z centrálneho E-shopu www.kamenik.sk  E.mail.: info@kamenik.sk

© 2021 Všetky práva vyhradené WWW.KAMENIK.SK
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk